Paralizator do samoobrony kobiet

Zawsze warto mieć przy sobie coś służącego do samoobrony. Nigdy nie wiadomo bowiem, w jakich okolicznościach się znajdziemy. Może się okazać, że kupione przez nas akcesorium do samoobrony do niczego nam się nie przyda (wtedy możemy mówić o szczęściu), ale może się też zdarzyć, że uratuje nam życie.

Szczególnie kobiety powinny rozważyć kupno takiego sprzętu, gdyż w oczach społeczeństwa są uznawane za słabsze fizyczne i bezbronne, a więc - w oczach przestępców są łatwiejszymi ofiarami, zwłaszcza podczas samotnych powrotów do domu pod osłoną nocy. Często stajemy jednak przed dylematem – nie wiemy, jakie narzędzie do samoobrony będzie najskuteczniejsze, a przy tym łatwe w obsłudze.

Do jednych z najczęściej polecanych urządzeń tego typu bez wątpienia należą paralizatory. Oto wszystko, co powinnyście o nich wiedzieć, nim zdecydujecie się na ich zakup.

Paralizator dla kobiet

Czym jest paralizator?

Paralizator jest to legalne urządzenie przeznaczone do obrony koniecznej. Przez paralizator przepływa wysokie napięcie elektryczne, które przy zetknięciu się ze skórą bądź odzieżą agresora poraża go prądem. Tak – paralizatory z dobrej półki działają także na ubranie, tak więc do worka z mitami należy wrzucić wypowiedzi mówiące, że paralizatory nie uratują żadnej kobiety jesienią i zimą.

Tak samo, jak strach ma wielkie oczy, tak paralizatory zbierają nieuzasadnione, lękliwe spojrzenia potencjalnych użytkowniczek. Tymczasem paralizator jest prosty w obsłudze, a właściwie użytkowany nie zagraża życiu zdrowej osoby wystawionej na jego działanie. Emitowane przez niego napięcie nie jest na tyle duże, by stale uszkodzić organizm, powoduje jedynie utratę przytomności na kilkanaście minut. Jest to czas wystarczający do tego, abyśmy oddaliły się na bezpieczną odległość i wezwały pomoc.

Czy paralizator jest legalny?

Tak, paralizator do samoobrony jest legalny, a ponadto dostępny bez zezwolenia na broń. Art. 11 pkt 7 ustawy o broni i amunicji mówi, że pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA.

By go nabyć, wystarczy mieć ukończone 18 lat.

Jak działa paralizator?

Tradycyjne paralizatory posiadają głowicę, na której znajdują się dwa wystające bolce, wyposażone w specjalne elektrody emitujące prąd o wysokim napięciu, ale niskim natężeniu. Jeżeli przyłożymy obie te elektrody do skóry czy ubioru napastnika, nastąpi zamkniecie obwodu przepływu prądu.

Tym samym, przez jego ciało przebiegnie ładunek o napięciu pomiędzy 20 000 V a 1000 000 V – w zależności od modelu zakupionego paralizatora. Spowoduje to zaburzenie impulsów neurologicznych, co objawi się całkowitym unieruchomieniem naszego przeciwnika. Takie napięcie jest całkowicie bezpieczne dla życia zdrowego człowieka, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że wyrządzimy mu trwałą krzywdę. Działanie paralizatora jest błyskawiczne i całkowicie bezpieczne dla osób, które z niego korzystają.

Jak wybrać paralizator?

Na rynku znajdziemy wiele rozmaitych paralizatorów dostępnych w różnych przedziałach cenowych – najtańsze kosztują już ok. 100-200 zł, jak np. kompaktowy paralizator elektryczny Power 200, który jest zupełnie wystarczający do obrony koniecznej. Dobry paralizator wcale nie musi kosztować majątku.

Cena paralizatora zależy też od wysokości napięcia powstającego w obwodzie, które jest podawane przez producenta. Jaki paralizator wybrać – o napięciu 200 000 V czy 500 000 V, jak paralizator Power Max? W zupełności wystarczy nam urządzenie, które będzie emitować ładunek elektryczny o wysokości 200 000 V – taka dawka prądu unieruchomi każdego przeciwnika. Jeśli natomiast będziemy czuły się pewniejsze, wiedząc, że nasz paralizator jest naprawdę mocny, możemy zakupić ten o ponad dwukrotnie większym napięciu.

Jednak jednym z często popełnianych błędów podczas wyboru paralizatora jest to, że zwracamy uwagę tylko na to, jak wysokie wytwarza on napięcie, podczas gdy powinniśmy przykładać uwagę również do jego budowy, a zwłaszcza do rozmieszczenia elektrod. Powinny być one umiejscowione tak, by w łatwo było przyłożyć je obie do ciała napastnika.

Wybrany przez Ciebie paralizator powinien także posiadać zawleczkę bezpieczeństwa, zabezpieczającą przed użyciem paralizatora wobec użytkowniczki. To bardzo proste zabezpieczenie sznurkowe powoduje blokadę paralizatora po wyrwaniu go z rąk kobiety. Przestępca nie może go użyć wobec niej.

Różne rodzaje paralizatorów – który z nich będzie dla nas najlepszy?

Najbardziej popularne klasyczne paralizatory dla kobiet to modele, które są wyposażone w dwa bolce.

Na rynku dostępne są także tasery, ale trzeba wiedzieć, że ich używanie wymaga doświadczenia i sprawności (są używane raczej przez służby). Działanie taserów polega na tym, że strzelają one ładunkami elektrycznymi na odległość, a co za tym idzie, nie musimy zbliżać się do napastnika, by go unieszkodliwić.

Ciekawą odmianą klasycznego paralizatora są urządzenia, które zostały dodatkowo wyposażone w miotacz gazu pieprzowego, jak paralizator Scorpy Max. Mają one za zadanie dać nam większe bezpieczeństwo.

Wielu kobietom spodobają się również paralizatory ukryte sprytnie w innych akcesoriach, np. w latarkach. Zapewniają nam one bardzo cenny moment zaskoczenia, gdyż agresor nie będzie spodziewać się zagrożenia, widząc niepozornie wyglądającą latarkę.

Gdzie kupić paralizator?

Choć znaleźć możemy wiele punktów oferujących paralizatory po bardzo przystępnych cenach, urządzenia tego typu warto kupować jedynie u sprawdzonych sprzedawców.

Pamiętajmy, że od tego, na jaki paralizator się zdecydujemy, może zależeć nasze życie, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Paralizatory nieokreślonego pochodzenia, kupione za podejrzanie niską ceną, mogą wyglądać dokładnie tak, jak te profesjonalnie wykonane i przebadane pod kątem działania.

Różnica może ujawnić się niespodziewanie w najbardziej krytycznym dla nas momencie – kiedy będziemy musieli użyć go na agresorze. Może się wtedy okazać, że tani paralizator emituje zbyt niski ładunek elektryczny, przez co nie pozbawi naszego przeciwnika przytomności, a jedynie go rozwścieczy.

Aby tego uniknąć, pamiętajmy, by kupować paralizatory jedynie w autoryzowanych punktach. W takim miejscu fachowa obsługa pomoże nam wybrać najbardziej odpowiedni dla nas model urządzenia, wytłumaczy nam też jego działanie, odpowie na wszystkie nasze pytania i rozwieje wątpliwości.

Monika Święcka

O autorze Monika Święcka

Ekspertka ds. samoobrony i bezpieczeństwa kobiet. Udziela porad w artykułach oraz pomaga na naszym czacie online. Jeśli masz więcej pytań na temat samoobrony dla kobiet, skontaktuj się z jej zespołem: +48 71 757 59 99.